Skip to content

Benátsky štuk

Ak ste už niekedy prerábali byt alebo dom, určite ste počuli aj o benátskom štuku alebo benátskej omietke, poprípade leštenej omietke. Možno ste sami zvažovali či vybrať tento druh povrchu na vaše steny a dodať im jedinečný a luxusný vzhľad. Podme sa pozrieť čo je také zaujímavé na benátskom štuku a prečo sa volá práve benátsky?

Čo je benátsky štuk?

Benátsky štuk je materiál (stierková hmota – alebo omietka), ktorý vytvára veľmi efektné prechody matných a lesklých plôch so zaujímavými farebnými prechodmi a odtieňami. Dizajnovo sa jedná o krásny a vysoko dekoratívny výsledný vzhľad stierky a dokonca je aj veľmi ekologický. 

 

Čo je štuk

Štuk je jemná omietka zo sadry, vápna, jemného piesku a spojiva, ktorá sa používa predovšetkým na stropy a steny. 

 

História benátskeho štuku

Historicky tento materiál vychádza zo starých receptúr spracovania haseného vápna. Táto technika dosiahla rozkvet v Benátkach v 17. storočí.  Technika sa odovzdávala z otca na syna a vďaka zdokonaľovaniu techniky dosiahli benátsky majstri slávu a obdiv. Benátski majstri miešali dobre vyzreté hasené vápno s jemným mramorovým práškom, olejmi a voskami a taktiež pridávali rôzne prírodné pigmenty. Tak získali materiál, s ktorým dosahovali nové, doposiaľ neznáme dekoratívne efekty.

V talianskych Benátkach, bol tento materiál bežne používaný od 17. storočia na vnútornú dekoráciu kostolov a iných významných budov. Imituje obklad mramorom.  Z Benátok sa tento materiál a technika rozšírila po celej Európe. O histórii benátskeho štuku sa stále diskutuje a niektoré nálezy datujú základy tejto techniky a typu omietky už do starovekého Egypta. 

 

Benátsky štuk zloženie

Benátsky štuk sa vyrába z haseného vápna a špeciálnych prísad, pôvodnej receptúry starých majstrov, nesmel chýbať mletý mramorový prášok, oleje a vosky. Pôvodne sa na získanie rôznych farieb pridávali  prírodné pigmenty.  

Výhodou benátskeho štuku obsah haseného vápna pretože veľmi účinne likviduje zárodky plesní a baktérií. Povrch je tiež veľmi dobre umývateľný, stály, trvalý a má nadčasový vzhľad. Je možné ho tónovať. Nevýhodou je jeho krehkosť, preto sa neodporúča nanášať ho na podlahy alebo viac exponované plochy. 

 

Hlavné charakteristiky benátskeho štuku

Ako už bolo spomenuté, technika benátskej omietky (štuku) pochádza z Benátok, presne z obdobia renesancie a zdobených ornamentov (17. storočie).

Hlavné charakteristiky, ktoré robia z benátskej omietky na steny jednu z dominantných dekoratívnych náterov aj 600 rokov po jej vzniku sú:

 

Odolnosť voči vlhkosti a priedušnosť stien z benátskej omietky

Steny z benátskeho štuku zabraňujú nahromadenej a kondenzovanej vlhkosti prenikať do stien, spevňuje a hydroizoluje steny a stropy a tiež uľahčuje prirodzenú priedušnosť.

 

Benátska omietka využíva prírodné materiály

Komponenty, ktoré tvoria benátsku omietku, sú prírodné. Sú netoxické a majú protiplesňové a antibakteriálne vlastnost (aj vďaka hasenému vápnu).

 

Steny z benátskej omietky sa veľmi ľahko čistia

Táto dekoračná technika je veľmi jednoduchá na údržbu, čo je bezpochyby pridaná hodnota pri výbere tohto obkladu stien a stropu. Na čistenie vám postačí navlhčená handrička.

 

Vysoká životnosť benátskej omietky

Ide o omietku s veľkou odolnostou, takže ak si zvolíte túto techniku ​​a materiál na stieny alebo stropy, budete mať náter v perfektnom stave na dlhú dobu.

 

Steny z benátskej omietky majú vysokú dekoratívnu hodnotu

Steny z benátskej omietky sú dôkazom toho, že jednoduchosť nie je v rozpore s eleganciou. V skutočnosti predstavuje eleganciu, sofistikovanosť, dokonalosť a dokonca aj luxus, ktorý dokáže dosiahnuť len málo iných dekoratívnych náterov alebo obkladov. 

 

Kde sa dá použiť benátsky štuk?

Hoci benátsky štuk môže byť použitý aj v exteriéroch (vonku), najčastejšie sa používa na zdobenie vnútorných priestorov. Miestnosti, v ktorých sa táto technika najčastejšie vyskytuje, sú chodby, obývacie izby a kúpeľne. Aj keď je možné pokryť všetky steny, ak sa použije len na jednu stenu, zvýrazní vizuálny dojem z miestnosti. Ďalším tipom je, že stena, na ktorú sa rozhodnete použiť benátsku omietku, by mala mať tmavšiu farbu ako ostatné steny.

Ak zvolíte benátsku omietku na steny v spálni, pravdepodobne siahnete po svetlejších tónoch. Farby ako biela, béžová alebo sivá vyniknú a dodajú hlavnej stene spálne nový štýl, takže bude vyzerať luxusne.

Často sa benátsky štuk používa aj na stropy, najmä v miestnostiach s vysokými stropmi. Použitie tejto techniky nielen opticky zvyšuje výšku miestnosti, ale tiež vytvára vizuálnu “blízkosť” k podlahe, čo vedie k útulnej, ale úžasnej atmosfére v miestnosti.

 

Benátsky štuk do kúpelne

Pokiaľ ide o výber dekorácie pre vašu kúpeľňu, možno hľadáte niečo, čo zaujme a vyzerá luxusne. Niečo mimo obvyklých dlaždíc, kameňa alebo lakovaného povrchu.

Ak je to váš prípad, potom by pre vás mohla byť benátska omietka to pravé. Nie všetky omietky sú vhodné do vlhkých miestností, benátska leštená omietka sa dokonale hodí aj do kúpeľňového prostredia a odoláva vlhkosti a vďaka vápnu je odolná voči plesniam. 

Benátsky štuk v kúpelni oceníte aj keď vás otravuje čistiť škáry medzi kachličkami, keďže benátska omietka je bez škár. Táto omietka je na báze vápna, vďaka čomu je na rozdiel od aplikácií na báze cementu menej náchylná na praskanie a zmršťovanie. To je s najväčšou pravdepodobnosťou dôvod, prečo je benátska leštená omietka známa ako „celoživotná omietka“. 

Navyše, keďže je omietka vyrobená z vápna s vysokým pH, ponúka antibakteriálne a fungicídne vlastnosti. Je tiež priedušná, čo znamená, že má schopnosť regulovať vlhkosť a zabrániť rastu húb alebo plesní. To všetko sú mimoriadne dobré dôvody na použitie Benátskeho štuku v kúpeľni.

 

Benátsky štuk výhody a nevýhody

Benátsky štuk je v poslednej dobe vyhľadávaným materiálom. Už nie je len výsadou bohatých ale čoraz viac ľudí pri prerábkach bytov a domov chce benátsky štuk na aspon jednu stenu. Niet sa čomu čudovať, je stále komerčne dostupnejší, ľahko sa s ním pracuje, má krásne farebné odtiene, vysoký lesk, priedušnosť, je umývateľný a dokonca aj ekologický. 

Výhody Benátskeho štuku:

  • praktický, hladký povrch sa dobre udržuje a málo špiní
  • nadčasový a luxusný vzhľad
  • vysoká dekoratívnosť 
  • množstvo dostupných farebných odtieňov
  • perfektná priedušnosť
  • odolnosť voči plesniam a baktériám (vďaka vápnu)
  • hrúbka do 1 mm
  • použitie na akúkoľvek stenu: za kuchynskú linku, krb, do kúpeľne, do wellnessu 

 

Nevýhody Benátskeho štuku:

  • Asi jediná nevýhoda je krehkosť, nie je preto vhodný na podlahy

Súvisiace články